RSS
 

Profesjonalista – przepracowanie i wypalenie zawodowe (cz.2)

12 mar

Druga część artykułu: „Profesjonalista – przepracowanie i wypalenie zawodowe”.

Priorytety, priorytety, priorytety…

Jeśli nie wyrabiasz się z wszystkim i masz zbyt mało czasu w stosunku do przydzielonych Ci zadań ustal ze swoim przełożonym zadania priorytetowe. Przeanalizuj je i jeśli stwierdzisz, że nie będziesz w stanie ogarnąć wszystkiego powiedz wprost, że jeśli masz perfekcyjnie przygotować projekt „A”, to nie będziesz w stanie poświęcić na projekt „B” tyle czasu ile chciałbyś. Jeśli projekt „B” okaże się dla szefostwa równie ważny poproś o przekazanie go innej osobie lub o przydzielenie Ci kogoś do pomocy. Jeśli projekt „B” nie okaże się priorytetowym zadaniem będziesz miał jasną sytuację. Wiedza o tym nad czym musisz pracować, a przy czym możesz sobie odpuścić jest bardzo cenna, a szczerość tak zaprezentowana nie może spotkać się z negatywnym odbiorem.

Zadbaj o odpowiednie warunki do pracy

Nie mamy tu na myśli ładnego wystroju biura, najnowszego modelu biurka czy wygodnego krzesła. Zapewnienie Ci tego należy do obowiązków firmy. O co więc chodzi? Wiele możesz zdziałać sam! Jeśli czujesz, że dopada Cie znużenie przed komputerem wstań i przejdź się. Jeśli boli Cie głowa i jesteś zmęczony nie sięgaj w pierwszej kolejności po tabletki, ale przewietrz się. Oczywiście 10 minutowy pobyt na świeżym powietrzu to nie to samo co wakacje z dzieckiem , gdzie oddycha się krystalicznie czystym i świeżym powietrzem, ale od czegoś trzeba zacząć. A jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma :) Pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach.

Bądź asertywny

Nie pozwól się wykorzystywać. Biorąc nadgodziny i pracując po 12 godzin dziennie nie wiele osiągniesz, a Twoja produktywność oraz energia z czasem osłabnie. Oczywiście zdarzają się wypadki losowe (np. złamanie nogi przez kolegę z pracy) i wówczas należy pogodzić się z faktem, że aby wyrobić się w terminach trzeba posiedzieć w pracy dłużej. Takie sytuacje powinny być jednak sporadyczne. Żaden profesjonalista nie pozwoli sobie przypiąć łatki pracusia, który zawsze i dla każdego zostanie po godzinach. Trwa majówka w górach, Ty świetnie się bawisz, a telefon z pracy się urywa? Wiesz, że dzwonią tylko po to by ściągnąć Cie do pracy lub zapytać o jakąś drobnostkę? Wyłącz go!

Każdego i w każdym momencie może dopaść przepracowanie. Jeśli jednak dopuścisz do tego by przerodziło się ono w wypalenie zawodowe sam będziesz sobie winien!

 
Możliwość komentowania Profesjonalista – przepracowanie i wypalenie zawodowe (cz.2) została wyłączona

Posted in Biznes

 

Tags: , ,

Możliwość komentowania jest wyłączona.