RSS
 

Podróż służbowa.

11 mar

podróż służbowaWiosna i jesień to czas zwiększonej liczby delegacji. Jakie są wyjazdy biznesowe? Ile razy w ciągu roku podróżujemy? Jakie kwoty firmy przeznaczają na delegację? Jakie dodatkowe koszty ponosi firma?  Na te i inne pytania znajdujemy odpowiedź.

 

 

 

W 2013 roku przeprowadzono ankietę w największych firmach w kraju. Z analizy wyników jednoznacznie wynika, że Polski przedsiębiorca przynajmniej dwa razy w roku odbywa podróż służbową, która wymaga wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Takie wyjazdy kończą się noclegiem w hotelu, za który płaci firma – http://pl.wikipedia.org/wiki/Firma

Nocleg

Nocleg powinien mieścić się w budżecie.  Istotna jest także lokalizacja hotelu. Powinna być możliwie jak  najbliżej miejsca spotkania służbowego. Ile kosztuje firmę nocleg pracownika w hotelu? Wiele zależy od tego czy jest to podróż zagraniczna czy służbowa. Średnie kwoty, które wydawane są za dobę hotelową wahają się od 150 do 350zł w przypadku polski oraz 300 – 800zł w przypadku krajów Unii Europejskiej.

Wyżywienie

Oprócz noclegu należy zapewnić pracownikowi wyżywienie. Tu kwoty wahają się do 80-250zł na dzień. Bywa i tak, że w trakcie wyjazdu służbowego pracownik zaprasza kontrahenta na uroczystą kolację. Tu należy stanąć na wysokości zadania.

Transport

Istotną kwestię stanowi środek lokomocji.  Koszty, które przeznacza się na lot samolotem czy paliwo na podróż samochodem służbowym nie są małe. Firmy starają się aby podróż odbyła się trasą możliwie najkrótszą. Bilet w obie strony i bez przesiadek to norma. Ponieważ podróż służbowa planowana jest ze znacznym wyprzedzeniem można otrzymać z tego tytułu zniżki. Ponad to firma płaci za bilet w klasie ekonomicznej. Na podróż w klasie biznesowej mogą pozwolić sobie wyłącznie prezesi przedsiębiorstwa. Bywa i tak, że podróż samolotem jest zarezerwowana wyłącznie dla nich. Pracownicy wysyłani są w delegacje pociągiem lub otrzymują do dyspozycji samochód firmowy.

 
Możliwość komentowania Podróż służbowa. została wyłączona

Posted in Biznes

 

Tags: , , ,

Możliwość komentowania jest wyłączona.